خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 5 مهر 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 5 مهر 1398

04:0066050

انتشار کتاب الکترونیک ایده جدید ناشران در دوره گرانی کاغذ

بخاطر گرانی کاغذ تیراژ کتاب ها کاهش زیادی داشته و بسیاری از انتشاراتی ها دیگر خیال چاپ کتاب با این وضعیت را ندارند از طرفی مردم آنقدر درگیر رفع احتیاجات ضروری و روزمره خود هستند که دیگر رغبتی برای خرید کتاب ندارند. انتشار کتاب متوقف نشده است اما به دلیل کاهش تیراژ و عناوین کتاب، چاپخانه ها و لیتوگرافی ها آسیب زیادی می بینند. سهمیه کاغذی که برای چاپ کتاب در نظر گرفته شده بسیار کم است و مشخص نیست مابقی آن چگونه توزیع شده است.
از طرفی از گوشه و کنار تمایلات ناشران را برای چاپ کتاب الکترونیکی شنیده ام که آنهم به دلیل گرانی کاغذ قوت گرفته است. با این وضعیت روزی می رسد که برای خواندن کتاب به جای لذت ورق زدن کاغذ باید صفحات را با اشاره انگشت بر روی مانیتور تعویض کنم و این بدترین اتفاقی است که تکنولوژی می تواند به بهانه مقرون به صرفه بودنش بر سر فرهنگ مان بیاورد. این نوع نشر در کشور ما و به دلیل علاقه مردم به فرهنگ شفاهی ماندگاری چندانی نخواهد داشت.

توزیع سهمیه سه ماهه کاغذ مطبوعات کشور

کمبود کاغذ در مطبوعات باعث شد برخی از روزنامه ها تعطیل شوند و برخی نیز قطع یا تعداد صفحات خود را کم کنند. به همین منظور از ۱۵ خرداد اقدامات لازم اجرایی را صورت گرفته وسرانجام کاغذ به مطبوعات اختصاص داده شد. با توزیع این کاغذ ها آرامشی در میان اهالی مطبوعات به وجود آمده است و قیمت کاغذ در بازار آزاد و با ارز نیمایی به هم نزدیک شد.
در ضمن کاغذ دولتی متعلق به نشریاتی است که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دارند و به نشریات دانشگاهی کاغذ تعلق نمی گیرد.

کاهش قیمت کاغذ چاپ و تحریر در بازار

کاهش قیمت چند 10 هزار تومانی کاغذ چاپ و تحریر در حالی رخ داده است که انتظار می رفت، قیمت کاغذ چاپ و تحریر ماه ها قبل با کاهش جدی تر روبرو شود. برخی کارشناسان معتقدند که نباید به این کاهش های جزئی دلخوش کرد، چرا که کاغذ با قیمت واقعی هنوز فاصله بسیار دارد. از سوی دیگر برخی معتقدند با توجه به افزایش قیمت جهانی کاغذ و افزایش نرخ حمل و نقل این قیمت ها چندان دور از واقعیت نیست.
بسیاری از واردکنندگان از تعیین سقف واردات برای انواغ کاغذ به جز چاپ و تحریر انتقاد داشته و آن را موجب نابسامانی بازار تازه به ثبات رسیده این نوع کاغذها عنوان کرده اند.

کاغذ ۱۵ درصد ارزان شد

قیمت کاغذ حدود ۱۵ درصد کاهش یافته، این روند نزولی با توجه به شرایط مهر ماه و بازه زمانی خاص آن قابل توجه است. در طی ماه‌های اخیر نشست‌های وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار برای کاهش قیمت کاغذ با بخش خصوصی و واردکنندگان کاغذ کارساز بوده و به روند نزولی قیمت کاغذ منجرشد. رییس انجمن واردکنندگان کاغذ گفت: اگر دولت حمایت خود را با رفع موانع پیش روی تجارت بردارد و اجازه فعالیت به تجار خوش نام و شناخته شده رابه عنوان رویکرد اصلی در دستور کار قرار دهد قطعا بازار کاغذ در شرایط مطلوبی قرار می گیرد و به ثبات نزدیک می شود.

دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 5 مهر 1398

دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 5 مهر 1398دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 5 مهر 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 5 مهر 1398

دانلود فایل PDF خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا

  • تاریخ انتشار: 5 مهر 1398
  • حجم فایل: 1/08 مگابایت
  • تیم تحقیقات بازار گروه بازرگانی اِس اِی SA
منبع
مجله خبری و آموزشی بازرگانی اس ای SA

خانم مژده امامی
42 نوشته
فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی و مدیر بازرگانی گروه بازرگانی اس ای SA. متخصص فروش و بازاریابی و علاقه مند به آموزش، تولید محتوا و سئو. مفتخریم که بیش از سه سال با ایشان همراه و همفکر هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند