خبرنامه الکترونیکی 25 مرداد ماه 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 25 مرداد 1398

04:594960

کاغذ به قیمت ارز نیمایی در کشور موجود است

محمد کدخدایی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کاغذ به اندازه ی کافی در کشور موجود است و هم اکنون چهار تن کاغذ با ارز نیمایی توزیع شده و ۱۸ هزار تن نیز تأمین ارز گردیده است.
محمد خدادی بیان کرد: در شرایط فعلی جامعه که درگیر مشکلات اقتصادی تمام عیار هستیم رسانه باید در خط مقدم وحدت و یکپارچگی جامعه باشد.

التهاب بازار کاغذ فروکش کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کاهش التهابات و قیمت بازار کاغذ خبر داد؛ وی با اشاره به تأمین حدود ۱۸ هزار تُن کاغذ توسط این وزارتخانه، از آغاز و ایجاد مسیر خوبی برای تامین و تخصیص آن پرده برداشت.
متاسفانه کمبود و گرانی کاغذ آثار و تاثیرات منفی بر بازار این کالا گذاشته و مصرف کنندگان را در مدت زمانی کوتاه دچار مشکل کرده است. اما خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده توسط این وزارتخانه وهمچنین کمک و حمایت دولت، مسیر تقریبا هموار شده و شرایط خوبی هم اکنون برای تأمین و تخصیص کاغذ آغاز شده و همچنان ادامه خواهد داشت.
صالحی نیز ابراز امیدواری نمود با توجه به میزان کاغذ مورد نیاز و درنظر گرفته شده درآینده ی نزدیک شاهد شرایط بهتری در حوزه نشر و مطبوعات و تعادل قیمت ها برای کاغذ در کشور باشیم.

تعیین مسیر سرگذشت کاغذ در سال 98

از زمان تشکیل کارگروه کاغذ در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اردیبهشت امسال تاکنون در مجموع درخواست واردات 23 هزار تن کاغذ روزنامه از 10 موسسه یا شرکت «ژرفا تجارت مبین، چاپ و انتشارات کیهان، ارمغان گستر نوید، شرکت کاغذ پیک فراز، کاغذ گستران خاور، ایرانچاپ، خراسان، نگار گستر هامون، نوین ترخیص باقی و همشهری»، به تأیید این معاونت رسیده است.
در این اطلاعیه آمده است: موسسات مطبوعاتی حاضر در فهرست شرکت‌های مورد تأیید معاونت مطبوعاتی، موظف شده‌اند کاغذ وارداتی را در اختیار معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دهند و این کاغذ مصرفی آن موسسه و روزنامه محسوب نمی‌شود.
تاکنون از مجموع درخواست‌های تایید شده معاونت مطبوعاتی، 7416 تن تامین ارز شده است؛ 2100 تن از این کاغذها تا اول مردادماه توزیع شده و 1500 تن نیز در حال توزیع است و 4600 تن کاغذ دیگر نیز تا اوایل شهریور توزیع خواهد شد.

وضعیت کاغذ مطبوعات در سال ۹۸ تشریح شد

موسسات مطبوعاتی حاضر در فهرست شرکت های مورد تأیید این معاونت، موظف شده‌اند کاغذ وارداتی را در اختیار معاونت امور مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دهند و این کاغذ مصرفی آن موسسه و روزنامه محسوب نمی‌شود.
تاکنون از مجموع درخواست‌های تأیید شده معاونت مطبوعاتی، ۷۴۱۶ تن کاغذ تأمین ارز شده است؛ ۲۱۰۰ تن از این کاغذها تا اول مردادماه توزیع شده است و ۱۵۰۰ تن آن نیز در حال توزیع می باشد و ۴۶۰۰ تن کاغذ دیگر نیز تا اوایل شهریور توزیع خواهد شد.

انتقاد یک واردکننده از ماهی‌گرفتن تولیدکنندگان کاغذ از آب گل‌آلود

علی واضحی واردکننده کاغذ با انتقاد از افزایش قیمت کاغذ تولید داخل در بازار گفت:‌ با وجود اینکه قیمت جهانی کاغذ در ماه‌های اخیر هیچ گونه افزایشی نداشته است، چه بسا با کاهش جزئی در قیمت نیز مواجه بوده است،‌ پس بر چه اساس تولیدکنندگان داخلی قیمت محصول خود را چند برابر کرده‌اند؟
وی افزود کاغذ مازندران، پارس و اترک که در سال گذشته قیمت کاغذشان کیلویی 3 هزار تومان هم نبود‌، اکنون کیلویی 11 و 12 هزار تومان فروش می رود. درست زمانی که کاغذ و مقوا تولید داخل باید به داد مصرف‌کننده برسد‌، تولیدکنندگان از ارز دولتی برای واردات خمیر استفاده کرده و قیمت‌ها را چند برابر کرده‌اند.
وی افزود ما کاغذ داخلی را 13 هزار تومان می‌فروشیم در حالیکه مشابه خارجی آن با ارز نیمایی کیلویی 15 هزارتومان است و دلیل آن عدم در دسترس بودن آن در بازار است.

دانلود اولین خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 25 مرداد 1398

دانلود اولین خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 25 مرداد 1398دانلود اولین خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 25 مرداد 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 11 مرداد 1398

دانلود فایل PDF خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا

  • تاریخ انتشار: 18 مرداد 1398
  • حجم فایل: 1/13 مگابایت
  • تیم تحقیقات بازار گروه بازرگانی اِس اِی SA
منبع
مجله خبری و آموزشی بازرگانی اس ای SA

خانم ندا غلامزاده
32 نوشته
فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع چوب و فرآیندهای سلولزی و کارشناس فنی و مهندسی گروه بازرگانی اس ای SA. مسلط به پژوهش و تحقیق و توسعه پیرامون فرآیند های سلولزی (کاغذ و مقوا). مفتخریم که بیش از دو سال با ایشان همراه هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند