خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 24 آبان 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 24 آبان 1398

05:007220

جلوی نابسامانی و قاچاق کاغذ گرفته‌ شد

مشاور وزیر ارشاد از ایجاد سامانه‌ای برای ثبت نام و تأمین کاغذ مور نیاز ناشران در سطح کشور خبر داد که اجرای آن توانسته جلوی نابسامانی و قاچاق کاغذ را بگیرد و با استقبال کسانی که نیازمند خرید کاغذ هستند مواجه گردیده است.
مشاور وزیر از تعیین کمیته ای مبنی بر نظارت بر توزیع و مصرف کاغذ خبر داد تا ببینند کدام کاغذ به کجا تحویل داده شده است و برای چه منظوری این کاغذ در اختیار ناشران گذاشته شده است.
یکی از اقداماتی که وزارت ارشاد در حال پیگیری آن است مقوله پرداخت نیم درصد درآمدهای شهرداری ها به کتابخانه های عمومی محسوب می‌شود خوشبختانه این امر در شاهرود دیده می‌شود اما در برخی شهرهای دیگر شاهد هستیم که نیم درصد درآمد شهرداری‌ها پرداخت نمی‌شود.

سهمیه کاغذ نوبت دوم روزنامه‌ها توزیع شد

صبح روز سه شنبه فهرست 242 عنوان روزنامه سراسری و غیر سراسری به میزان 1753 تن کاغذ با ارز دولتی در اختیار وزارت ارشاد کشور قرار گرفت و توانستند سهمیه کاغذ نوبت دوم سال 1398 خود را دریافت نمایند. همچنین لازم به ذکر است 40 تن کاغذ در اختیار 108 عنوان نشریه ی این فهرست قرار گرفت.
بر این اساس، اطلاع رسانی مربوط به میزان کاغذ تخصیص یافته و شرکت معرفی شده برای دریافت آن از طریق پیامک برای صاحب امتیازان رسانه های مد نظر ارسال شد. فهرست کاغذ تخصیص یافته همانند گذشته در وبسایت معاونت مطبوعاتی کشور منتشر خواهد شد.
شایان ذکر است با توجه به تدابیر اتخاذ شده و ورود حجم قابل ملاحظه‌ای از کاغذ مطبوعات با ارز دولتی، به زودی سهمیه نوبت سوم نشریات نیز محاسبه و اعلام خواهد شد.

هیچ کمبود کاغذی در بازار وجود ندارد

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قیمت کاغذ نیمایی به زیر 10 هزار تومان رسیده است و به وفور نیز در بازار وجود دارد. وی ادامه داد ساز و کار توزیع کاغذ بر اساس 5 زیر شاخه است. وی هم چنین ادامه داد قیمت کاغذ از 18 هزار تومان به زیر 10 هزار تومان رسیده است و به صورت منظم انجام می شود.
رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ از کاهش 30 درصدی کاغذ خبر داد و گفت کاغذ انواع مختلفی دارد و آنچه بسیار مهم است کاهش قیمت کاغذ می باشد و صاحبان امتیاز روزنامه ها با مشکل کاغذ روبرو نمی باشند. خدادای ادامه داد در حاضر هیچ رساینه یا روزنامه ای بل کبود کاغذ مواجه نشده است و هیچ روزنامه ای به دلیل کمبود کاغذ تعطیل نشگته است. وی گفت از نظر من در دنیا تمام رسانه‌ها مهم هستند، چون هر رسانه به اندازه خودش مخاطب جدی دارد و اگر محتوی متناسب با نیاز مخاطب تولید کند قطعاً به همین میزان جای دیگری را نمی‌گیرد و جای خودش را دارد. به جای اینکه اسامی بر محتوا سوار باشند، محتوا باید بر اسامی قالب باشد.

اهدای بیش از ۱۲ میلیارد ریال کتاب به مناسبت فرارسیدن بیست و هفته کتاب

به نقل از مهرزاد دانش مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیأت های خرید کتاب در نوبت های مشخص در سال اقدام به اهدای کتاب به مراکز فرهنگی گوناگون می نمایند. وی افزود ادارات کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلای استان ها هر کدام با توجه به میزان تعداد کتاب خانه هایشان، کتاب هایی را جهت تجهیز کتاب خانه های شان دریافت خواهند نمود.
دانش گفت: اجرای دومین سال اهدای کتاب به استان ها از سوی دفتر چاپ و نشر در هفته کتاب انجام می گردد. سهمیه هر استان 400 میلیون ریال حواله اهدا کتاب می باشد که شامل بخش های کتاب کودک، علوم انسانی، ادبی، دینی و هنری می باشد.
مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تاکید کرد: کتاب خانه ‌ها اصلی‌ترین و مهم‌ترین مراکز فرهنگی در حوزه کتاب هستند و یکی از اهداف اداره ارشاد تجهیز این کتاب خانه ها می باشد.


خانم مژده امامی
42 نوشته
فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی و مدیر بازرگانی گروه بازرگانی اس ای SA. متخصص فروش و بازاریابی و علاقه مند به آموزش، تولید محتوا و سئو. مفتخریم که بیش از سه سال با ایشان همراه و همفکر هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند