خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 22 آذر 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 22 آذر 1398

06:467760

تقاضای واردات برای ۶۶ هزار تن کاغذ ارئه گردیده اما تنها ۱۴ هزار تن ترخیص شده است

بر اساس تازه ترین اطلاعات منتشر شده مرتبط با واردات کاغذ و مقوا در بخش فرهنگ در سال 1398 تا کنون 139 پرونده برای ورود کاغذ بالکی، تحریر، چاپ، تحریر و روزنامه در وزارت فرهنگ و ارشاد مفتوح گردیده است، که سهم کاغذ بالکی 22 پرونده، کاغذ تحریر 47 پرونده و کاغذ روزنامه 68 پروند و کاغذ چاپ و تحریر رول 2 پرونده می باشد.
این پرونده‌ها در مجموع متقاضی واردات بیش از ۶۶ هزار تن کاغذ با ارزش بالغ بر ۶۰ میلیون دلار بوده است. که تا کنون برای بیش از 42 هزار تن تأمین ارز و برای بیش از 37 هزار تن خرید ارز انجام گرفته است. با این حال تنها تا کنون 14 هزار تن انواع کاغذ با ارزش بیش از 14 میلیون دلار از گمرک ترخیص گردیده است. که در این بین رتبه نخست در اختیار واردکنندگان کاغذ تحریر با بیش از 7 هزار تن و پس از آن کاغذ روزنامه و بالکی می باشد.
در میان این پرونده ها شرکت هایی هستند که برای واردات کاغذ از زمستان سال گذشته اقدام به خرید ارز کرده اند اما کماکان کاغذی را وارد کشور نکرده اند. اکثر پرونده های اینچنینی مربوط به کاغذ روزنامه می باشد.

کاهش قیمت کاغذ تا 335 هزار تومان

مدتی است که قیمت کاغذ که در سراشیبی افتاده و روز به روز به قیمت واقعی خود نزدیک می‌شود،‌ اگرچه برخی ها تغییرات قیمت فعلی کاغذ را مقطعی می‌دانند اما ادامه دار بودن روند کاهش قیمت کاغذ با توجه به عرضه فراوان این کالا در ماه‌های اخیر سبب شده تا کاغذ به قیمت واقعی خود نزدیک شود و ماندگاری در این نرخ را نوید می‌دهد.
بر این اساس قیمت هر بند کاغذ تحریر اندونزی سایز 70*100 با گرماژ 80 گرم به بندی 335 هزار تومان رسیده است. هم‌چنین کاغذ گلاسه نیز با کاهش نسبی به کیلویی 13 هزار و 300 تومان رسیده است. مقوای پشت سفید و پشت طوسی نیز با کاهش قیمت چشمگیری مواجه گردیده اند که هر کیلو مقوای پشت سفید 15 هزار تومان و هر کیلو مقوای پشت طوسی 12 هزار و 100 تومان معامله می شود.
کاهش قیمت کاغذ این نوید را می دهد آمار نشر کتاب با افزایش نسبی همراه باشد. زیرا در یک سال اخیر که قیمت کاغذ افزایش یافت ناشران تنها با کاغذ دولتی کتاب های خود را چاپ کردند که همین امر سبب کاهش آمار نشر کتاب گردید.

موافقت وزیر صنعت برای برداشتن سقف صادرات کاغذ

دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا، از موافقت ضمنی وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت جهت حذف قانون محدودیت صادارت کاغذ چاپ و بسته بندی خبر داد و گفت:‌ صادرات کاغذ بسته‌بندی محدود است،‌ ممنوع نیست اما محدودیت‌های داخلی نیز وجود دارد. حالت ایده آل ما این است که سقفی برای صادرات کاغذ بسته‌بندی وجود نداشته باشد و‌ صادرات و مصرف داخلی به یک توازن مدیریت شده برسند.
وی ادامه داد: طی جلساتی که با وزیر صمت داشتیم، وزیر موافقت ضمنی خود را مبنی بر برداشتن سقف صادرات کاغذ اعلام کرد و گفت‌، من مانعی برای صادرات نمی‌بینیم و پس از این پس می‌توان کاغذ چاپ و بسته بندی را بدون محدودیت صادر کرد. وی ادامه داد؛ محدودیت صادرات کاغذ چاپ و بسته بندی یک صورت جلسه بوده و بخشنامه اداری یا قانون مصوب نبوده است؛ بنابراین گفته وزیر کفایت می‌کند.

قیمت کاغذ در بازار از ابتدای سال تا کنون حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا از کاهش 40 درصدی قیمت کاغذ در بازار از ابتدای سال تا کنون خبر داد و ادامه داد این امر سبب شده تا بسیاری از التهابات موجود در بازار کاغذ کم شود. وی هم چنین تأکید کرد با توجه به افزایش قیمت بنزین هماهنگی های لازم جهت ثابت ماندن قیمت کاغذ داخلی صورت گرفته است.
وی ارزان شدن قیمت کاغذ را رویکردی ارزشمند برای رشد و توسعه حوزه نشر خواند و اظهار کرد تصویب نامه های اداری بین سازمانی سبب دپو شدن کاغذ در انبارهای گمرک گردیده است. در نتیجه این سبب هزینه های مازاد و افزایش قیمت نهایی برای مصرف کننده می گردد.
میرباقری بیان کرد تولیدات کاغذ داخلی تنها قادر به تأمین 5 درصد نیاز داخلی می باشد. اما از لحاظ تولید کارتن کشور خودکفا بوده و حتی به برخی کشورهای همسایه صادرات نیز صورت می گیرد.

تولیدکنندگان کاغذ برای عدم افزایش قیمت‌ها تا پایان سال توافق کردند


مهشید پور داد دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا از توافق تولیدکنندگان کاغذ و مقوا به منظور عدم افزایش قیمت‌ها با وجود افزایش قیمت مواد اولیه چاپ خبر داد.
وی با اشاره به گردهم‌آیی تولیدکنندگان کاغذ و مقوای کشور در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی گفت:‌ در این گردهم‌آیی با تمامی تولیدکنندگان به این توافق رسیدیم که علی‌رغم افزایش قیمت مواد اولیه در ماه‌های اخیر،‌ قیمت کاغذ تولیدی افزایش نداشته باشد. بنابراین هیچ‌گونه افزایش قیمتی در کاغذ چاپ وبسته‌بندی نخواهیم داشت؛ البته بایستی توجه کرد قیمت کاغذ‌های بسته‌بندی در هر منطقه و با هر کیفیتی متفاوت است. اما بر اساس همان قیمت‌های قبلی از این پس نیز عرضه خواهیم داشت.
پور داد اشاره کرد با توجه به نزدیک شدن قیمت کاغذ به قیمت های واقعی می توان انتظار داشت روند قیمت کاغذ با شیب ملایمی نزولی باشد.

رسوب هزاران تن کاغذ در اداره گمرک

با توجه به اختلافات میان اداره گمرک ایران و سازمان ملی استاندارد متأسفانه هزارن تن کاغذ در گمرکات کشور دپو گردیده است. یکی از دلایل انبار شدن کاغذ اعلام نشدن کاربرد و مقوای گلاسه توسط سازمان ملی استاندارد می باشد و پافشاری های گمرک نیز به این دلیل است که در صورت اعلام نشدن کاربری کاغذ گلاسه 9 درصد مالیات بایستی لحاظ گردد.
سازمان ملی استاندارد یادآورشده است که وظیفه این سازمان صرفاً تعیین ماهیت بر اساس اظهار کالا است و تعیین تعرفه کالا وظیفه سازمان استاندارد است. حال مشخص نیست تغییر رویه سازمان ملی استاندارد و بی تفاوتی آن نسبت به این موضوع در حالی که سال ها به شکل مشخصی بوده به چه علت است؟!

دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 22 آذر 1398

دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 22 آذر 1398دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 22 آذر 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 8 شهریور 1398

دانلود فایل PDF خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا

  • تاریخ انتشار: 22 آذر 1398
  • حجم فایل: 1/43 مگابایت
  • تیم تحقیقات بازار گروه بازرگانی اِس اِی SA
منبع
مجله خبری و آموزشی بازرگانی اس ای SA

خانم مژده امامی
42 نوشته
فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی و مدیر بازرگانی گروه بازرگانی اس ای SA. متخصص فروش و بازاریابی و علاقه مند به آموزش، تولید محتوا و سئو. مفتخریم که بیش از سه سال با ایشان همراه و همفکر هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند