خبرنامه الکترونیکی 18 مرداد ماه 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 18 مرداد 1398

07:174330

حذف بروشورهای کاغذی کلید خورد

یکی از فرآیندهایی که به تحقق دولت الکترونیک معنا می‌بخشد، کاهش استفاده از کاغذ در خدمات دولتی است. در حالی که این روزها تقریباً تمامی خدمات در وب‌سایت دستگاه‌ها موجود است، شاید ارائه از بروشورهای کاغذی که چندان مورد استفاده نیستند، چندان منطقی نباشد. همچنین یکی دیگر از اقدامات، حذف قبوض کاغذی است که همین حالا هم بسیاری از قبوض به صورت غیرحضوری و آنلاین پرداخت می‌شود.

به گفته امیر ناظمی – رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور – نمی‌توان مدعی دولت الکترونیک بود اما ساده‌ترین اصول یعنی حذف کاغذ را نادیده گرفت.

امیدواریم سازمان‌ها با بارگذاری بروشورهایشان زمینه تداوم و دسترسی بهتر را برای شهروندان فراهم آورند. رویکرد خدمات شهروندمحور نمایشگاه امسال (الکامپ) تنها در ارائه خدمات نیست، بلکه در رفتارها هم هست. پیش از این ناظمی درباره‌ی اقدامی که برای پیاده‌سازی دولت الکترونیکی و همچنین حفاظت از محیط زیست انجام شده توضیح داده بود: برای حفاظت از محیط زیست، ارائه بروشور کاغذی را در سالن دولت و دستگاه‌ها ممنوع کرده و بخشی را در وب‌سایت خودمان ایجاد کردیم که خدمات دستگاه‌ها در آنجا آمده است.

معاون پژوهشی دانشگاه رجایی: دریافت نسخه کاغذی رساله‌های دکتری الزامی است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ضمن اعلام این موضوع که نسخه الکترونیکی پایان‌نامه‌های دانشجویان این دانشگاه در دی‌وی‌دی، هارد اکسترنال، سامانه کتابخانه و سیستم‌ کارشناس کتابخانه این دانشگاه ذخیره و بارگذاری خواهد شد، خاطرنشان کرد: دریافت یک نسخه کاغذی از رساله‌های دکتری با توجه به تعداد کم‌تر آن‌ها و حرکت‌شان در مرز علم، ضروری است. همچنین در مورد طرح‌های برون دانشگاهی که ارتباط بین صنعت و دانشگاه هستند، دریافت نسخه کاغذی را اجباری کرده‌ایم.
محمد شمس اسفندآبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بحث الزامی نبودن یا ممنوعیت چاپ کاغذی پایان‌نامه و رساله‌ها از یک سال گذشته در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی عنوان شده است، توضیح داد: در این خصوص به ویژه بحث پایان‌نامه‌های مقطع ارشد مطرح بود که تعداد آن‌ها زیاد است و فضای زیادی را از کتابخانه دانشگاه (قسمت مرجع) اشغال می‌کند.
وی افزود: در آن زمان این موضوع در هیئت رئیسه و شورای دانشگاه مطرح شد، اما گفته شد پایان‌نامه‌ها جزو اسناد دانشگاه هستند و یک نسخه از آن‌ها حتماً باید در کتابخانه دانشگاه محفوظ باشد.

تنها یک دهم کاغذهای وارداتی تخصیص ارز شده وارد چرخه تولید شدند

به گزارش خبرنگار مهر، تازه‌ترین جداول به روز شده کارگروه ساماندهی کاغذ، امروز از سوی دبیرخانه این کارگروه منتشر شد.
این جداول با عنوانهای وضعیت متقاضیان تایید شده واردات کاغذ با ارز دولتی در سال ٩٨ و وضعیت واردات کاغذ تایید شده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ٩٨ به تفکیک نوع کاغذ و نوع تایید منتشر شده است.
جداول عنوان شده از لینک های زیر قابل دسترسی است:
نکته جالب اما در اینجاست که از این همه تا هفتم مرداد ماه سال جاری تنها کمی بیش از سه هزار تن کاغذ با ارزش بیش از سه میلیون دلار ترخیص شده است. به عبارت دیگر این جدول می‌گوید تنها یک دهم از میزان کاغذ تخصیص ارز گرفته توانسته‌ وارد کشور شده و در چرخه توزیع قرار گرفته است.

شناسایی یک انبار کاغذ احتکار شده در شورآباد

به گزارش خبرنگار مهر، یک انبار که در آن کاغذ وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی احتکار شده بود، روزچهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸ در شورآباد شناسایی و پلمب شد.
یک مقام مسئول صنفی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: این انبار کاغذ پلمب شده و قرار است کاغذهای کشف شده در آن به زودی روانه بازار شود.
وی افزود: قرار است کاغذها در مبادی عرضه توزیع شوند.

پایش ‌وضعیت تولید و صادرات کاغذ و مقوا با حضور معاون امورصنایع

در حال حاضر سهم سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا در کشور ۲۲ تا ۲۵ کیلوگرم می باشد و حدود ۲۳۰۰ واحد صنعتی در زمینه صنایع کاغذ و فراورده های کاغذی دارای مجوز صنعتی می باشند.
گفتنی است در سال گذشته حدود ۱۷۰ هزارتن کاغذ بسته بندی صادر شده است و با رفع موانع واردات کاغذ باطله ضمن تامین نیاز داخلی صنایع کشور این میزان می تواند افزایش یابد . علاوه بر این صادرات جعبه کارتن در سال ۱۳۹۷ حدود ۶۰ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل ۴۱ درصد افزایش داشته است.
همچنین مهمترین مشکل در حوزه کاغذ مربوط به کاغذچاپ، تحریر و روزنامه بوده که با توجه به نقش سایر دستگاهها در سیاست گذاری این صنعت در تلاش هستیم تا با هماهنگی بعمل آمده نسبت به بهبود وضعیت آن اقدام شود .
لازم به ذکر است در این نشست نمایندگان تشکل های تخصصی به موضوعاتی نظیر کمبود مواد اولیه و تسریع در تخصیص ارز ، رفع موانع صادرات در برخی محصولات کاغذی نظیردفترچه مشق، پاکت و.. ، محدودیت صادرات سیمان به کشور عراق و اعمال عوارض از سوی از سوی کشور مذکور و تاثیر آن در تولید پاکت کاغذی ، مشکلات زیست محیطی واردات ضایعات کاغذ به کشور و نیاز صنعتگران به این مواد اولیه و… مطرح و راهکارهای اجرایی جهت برون رفت اتخاذ شود.

پایش ‌وضعیت تولید و صادرات کاغذ و مقوا با حضور معاون امورصنایع

روایتی از نرخ‌گذاری‌های عجیب در بازار کاغذ
بابک عابدین در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تداوم نابسامانی‌ها در بازار کاغذ گفت: دلیل اصلی هر اتفاقی که منجر به برهم ریختگی بازار می‌شود، دخالت در بازار و عرضه و تقاضا است؛ بنابراین طبیعی است که اگر عرضه و تقاضا به هم بخورد، قیمت کالا در بازار بالا خواهد رفت؛ پس این موضوع، عامل بسیار مهمی در این حوزه است؛ از سوی دیگر، شرایط اقتصادی دلار نیز بر بازار کالاهایی همچون کاغذ اثرگذار است ولی آنگونه که روند بازار نشان می‌دهد به دلیل سیاستگذاری‌های اشتباه، حتی قیمت کاغذ در بازار به تناسب افزایش نرخ دلار هم حرکت نکرده و بسیار بالاتر رفته است.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنعت چاپ افزود: در شرایط کنونی، در مورد کالای استراتژیکی مثل کاغذ که ۱۰ تا ۱۲ درصد آن صرف مطبوعات و نشر در کشور می‌شود و ۸۸ تا ۹۰ درصد آن، مصرف تجاری و بسته بندی در صنایعی همچون دارو و غذا دارد، دولت واردکنندگان و بازار را با تزریق ارز دولتی دچار مشکل کرده و در سامانه ثبت سفارش نیز، آن را ذیل گروه کالایی یک قرار داده است؛ پس همه متقاضیان واردات باید با ارز دولتی ثبت‌نام واردات داشته باشند؛ از سوی دیگر در حوزه واردات، تاجران قوی داریم که واردات کاغذ انجام می‌دهند و برخی از آنها در مقاطعی از زمان، دچار برخی سوءاستفاده‌ها شدند؛ یعنی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده و بازار را به هم ریختند که از آنها به عنون سلاطین کاغذ هم یاد می‌شود.
وی تصریح کرد: بر همین اساس با توجه به سوءاستفاده‌هایی که از بازار کاغذ و ارز دولتی انجام شد، دولت خود وارد عمل شده و توزیع، فروش و انبارهای کاغذ را زیر دست خود گرفت؛ در واقع استدلال دولت این بود که چون کاغذ، ارز دولتی گرفته و این کاغذ باید در خدمت نشر مطبوعات و کتاب قرار می‌گرفت و سوءاستفاده صورت گرفته است، بنابراین توزیع کاغذ در بازار باید توسط کارگروهی به نام کارگروه کاغذ انجام شود و این کارگروه وظیفه دارد کاغذهای وارداتی را توزیع کند؛ بنابراین کاغذ در بازار کمیاب شد و وقتی این اتفاق رخ داد، قیمت به صورت طبیعی بالا رفت.

دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 18 مرداد 1398

دانلود اولین خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 18 مرداد 1398آخرین اخبار و تحلیل های اقتصادی کاغذ و مقوا 18 مرداد 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 11 مرداد 1398
منبع
مجله خبری و آموزشی بازرگانی اس ای SA

خانم مژده امامی
42 نوشته
فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی و مدیر بازرگانی گروه بازرگانی اس ای SA. متخصص فروش و بازاریابی و علاقه مند به آموزش، تولید محتوا و سئو. مفتخریم که بیش از سه سال با ایشان همراه و همفکر هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند