خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 17 تیر 1400

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 17 تیر 1400

04:004870

افتتاح نخستین کارخانه تولید مقوا ایندربرد در ایران

کارخانه مقوا سازی اردستان با تکیه بر دانش فنی بومی و جذب سرمایه بالاخره پس از 7 سال در شهرستان اردستان به بهره برداری رسید. ظرفیت تولیدی این کارخانه 45 هزار تن مقوا ایندربرد به صورت سالانه می باشد. هدف از راه اندازی این کارخانه استفاده از ضایعات کاغذ و مقوا می باشد. متاسفانه هر سال بیش از 6 میلیون تن ضایعات کاغذ و مقوا در کشور تولید می شود که می توان آن را به راحتی به چرخه مصرف بازگرداند.
با راه اندازی و شروع به کار نخستین کارخانه تولید مقوا ایندربرد علاوه بر اشتغالزایی 200 نفر در چهار شیفت کاری، در هر سال از ورود صد هزار تن مقوا پشت طوسی به کشور جلوگیری می شود که سبب صرفه جویی ارزی حدود 70 میلیون دلار می گردد.
همانطور که می دانیم مقوا ایندربرد جزو پرمصرف ترین مقواها بوده و در صنایع بهداشتی، دارویی، بهداشتی و آرایشی بسیار پر مصرف می باشد.

آیا سهمیه کاغذ فرهنگی به فرهنگیان می رسد؟

با توجه به شرایط بازار کاغذ و مصوبه جدید دولت نمی توان تمایلی برای افزایش قیمت کاغذ در آینده نزدیک متصور بود. با توجه به تخصیص ارز دولتی برای واردات 20 هزار تن کاغذ به کشور، قیمت کاغذ تحریر در بازار کاهش یافته و اکثر کارشناسان این موضوع را موقتی می دانند.
بر خلاف کاهش قیمت کاغذ تحریر شاهد افزایش قیمت کاغذ روزنامه و کاغذ بالکی می باشیم. درسال 99 ارزی به کاغذ اختصاص داده نشده و ارز تأمین شده برای واردات 20 هزار تن کاغذ مربوط به واردات سال 98 می باشد. هر چند معاونت فرهنگی امیدوار است سهمیه کاغذ فرهنگی مختص مطبوعات و انتشارات تا قبل از پایان دولت دوازدهم به دست ناشران برسد که امری بسیار سخت و بعید به نظر می رسد.

تبدیل شدن ایران به قطب تولید کاغذ در خاورمیانه

صنایع سلولزی یکی از قدیمی ترین صنایع تولیدی در جهان است. تولید و مصرف کاغذ در هر کشور نشان دهنده وضعیت اقتصادی آن کشور می باشد. در کشورهای توسعه یافته و در عصر دیجیتال عمده مصرف کاغذ به بخش بسته بندی ارتباط دارد که همین امر موجب افزایش تقاضا برای آن شده است. تولیدات این صنعت شامل کاغذ بهداشتی، کاغذ روزنامه، کاغذ چاپ و تحریر می شود.
با وجود ظرفیت ها و امکانات موجود در کشور در صورت تأمین سرمایه گذار، می توان به راحتی ایران را یکی از قطب های تولید کاغذ و مقوا در خاورمیانه در نظر گرفت. اما در سال های اخیر بدلیل مشکلات ارزی و تعطیلی کارخانه ها با واردات کاغذ و مقوا مواجه شده ایم.

آغاز طرح تولید کاغذ سنگی در ایلام


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام خبر داد رایزنی ها برای راه اندازی یک واحد کاغذ سنگی در مراحل نهایی است که زمین آن در شهرک صنعتی ایلام فراهم گردیده است. رئیس سازمان صمت استان گفت: مذاکرات برای راه اندازی یک واحد کاغذ سنگی توسط شرکت های زیر مجموعه شستا در مراحل نهایی است و زمین آن در شهرک صنعتی استان تأمین گردیده است.

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 17 تیر 1400

دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 17 تیر 1400دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 17 تیر 1400

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 17 تیر 1400

دانلود فایل PDF خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا

  • تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1400
  • حجم فایل: 0/97 مگابایت
  • تیم تحقیقات بازار گروه بازرگانی اِس اِی SA

خانم مژده امامی
42 نوشته
فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی و مدیر بازرگانی گروه بازرگانی اس ای SA. متخصص فروش و بازاریابی و علاقه مند به آموزش، تولید محتوا و سئو. مفتخریم که بیش از سه سال با ایشان همراه و همفکر هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند