“خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 15 شهریور 1398” قفل است خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 15 شهریور 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 15 شهریور 1398

06:008420

بهره برداری از نخستین کارخانه تولید مقوای پشت سفید ایران در کمتر از یک سال آینده

در کمتر از یک سال آینده، نخستین کارخانه تولید مقوای پشت سفید ایران با انتقال دانش فنی و بومی سازی بالاترین تکنولوژی روز دنیا در این حوزه، در تویسرکان افتتاح و به بهره برداری می رسد.

متاسفانه در ایران، تنها یک کارخانه تولید مقوای پشت طوسی وجود دارد و به طور کامل مقوای پشت سفید هم وارد می شود.

این نوع مقواها یک کالای استراتژیک است و از آنجا که تکنولوژی تولید آن پیچیده است و حجم سرمایه گذاری عظیمی می خواهد، کمتر سرمایه گذاری به سمت تولید در این عرصه می رود.
امیدواریم با ساخت کارخانه مهان کاغذ در تویسرکان و انتقال بهترین تکنولوژی روز دنیا متناسب با سال ۲۰۱۹ بهترین و با کیفیت ترین مقوای پشت سفید را تولید کنند.

اخذ غیرقانونی مالیات از فعالان صنعت چاپ پیگیری می شود

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قول داد طی چند روز آتی موضوع بی توجهی به اخذ مالیات از فعالان صنعت چاپ را – با وجود معافیت های قانونی – پیگیری کند.
معاون فرهنگی وزارت ارشاد قول داد به زودی دستورالعملی در این وزارتخانه اجرایی می شود که این مشکل فعالان صنعت چاپ را که پایبندی به قانون نشان می دهند، حل کند.

بی توجهی به انتشار کتاب بریل، باعث بی سوادی نابینایان می شود

البته این 15 درصد برای صادرات کاغذ فلوتینگ و تست لاینر است‌، ما صادرات کاغذ سفید و کرافت را آزاد خواهیم داشت.
بی توجهی به انتشار کتاب بریل منجر به بی سوادی کم بینایان و نابینایان در زمینه نگارش می شود.
نابینایان و کم بینایان مثل سایر افراد از گرانی کاغذ مستثنی نیستند البته مشکل نابینایان و کم بینایان کمی با مشکل افراد دیگر متفاوت است، زیرا کاغذ مخصوص انتشار کتاب های بریل از کاغذ معمولی گران تر است و تقریبا حالت مقوا دارد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز توزیع کاغذ مخصوص انتشار کتاب های بریل را می دهد. متاسفانه گرانی باعث شده که در حوزه نشر مشکلاتی ایجاد شود و در این میان به نیاز افراد نابینا کم توجهی شود.
مسئولان بیشتر به سمت کتاب های صوتی رفته اند.این در صورتی است که با یک بررسی و آسیب شناسی متوجه می شویم کتاب های صوتی نمی توانند کامل پاسخگوی نیاز نابینایان باشد، اکثر مخاطبان کتاب های صوتی مدارک دانشگاهی در سطح کارشناسی و دکترا دارند، اما چون صرفا از کتاب های صوتی استفاده کرده اند، با قواعد املا آشنایی ندارند و این برای یک جامعه مناسب نیست که دکترهایش با قواعد املا آشنایی کافی ندارند. مسئولان تامین کاغذ باید به انتشار کتاب های بریل توجه کنند تا در عالم نابینایی از نظر نگارش و املای کلمات با بی سوادی مواجه نشویم، زیرا این امر فاجعه برای کشور است.

الکترونیکی‌شدن صدور مجوز طرح جلد کتاب

طی اطلاعیه‌ای که سه‌شنبه این‌هفته منتشر شد، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از الکترونیکی‌شدن صدور مجوز جلد کتاب خبر داد. به‌این‌ترتیب اعلام شد با توجه به این که جلد کتاب جزئی از کتاب به شماره می‌آید، ضرورت دارد طرح جلد از طریق سامانه صدور مجوز چاپ و نشر کتاب برای تایید، بارگذاری شود. همچنین درخواست اعلام وصول منوط به ارسال طرح جلد و تایید آن است و در صورتی که طرح جلد تایید شود، در چاپ‌های بعدی نیز معتبر است و هرگونه تغییر طرح جلدنیازمند دریافت مجوز جدید است.

دلالان برای انتخابات مجلس کاغذ را احتکار کردند

بخشی از فرصت احتکاری کاغذ در مهر ماه و با افزایش قیمت قابل توجه کاغذهای مورد نیاز در تولید نوشت افزار و بخشی هم در نیاز هر دوره از انتخابات مجلس به کاغذ صورت می گیرد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارشاد در ارتباط با واردات کاغذ و حجم کاغذ وارداتی گزارش هایی را به مجلس ارائه کردند که این حجم نه تنها جوابگوی نیاز امسال ماست بلکه نیاز سال آینده را هم پاسخ خواهد داد.
کمبود کاغذ در حدی بود که بخشی از روزنامه ها چاپ نشدند و حتی روزنامه های شهرستان ها نیز تعطیل و یا مجبور به چاپ در کاغذهای غیرروزنامه ای و یا کاهش شدید تیراژ شدند. در صورتی که بخش زیادی از کاغذ به دست دلالان فرصت طلب احتکار شده است.

دولت در مدیریت بازار کاغذ، مطلوب عمل نکرد/سعی می کنیم قیمت گذاری کتاب منصفانه باشد

وضعیت کتاب خوب نیست و مشکلات زیادی پیش آمده است که مشکلاتی برای نشر رقم زده است، اما از سوی دیگر می توان این طور نگاه کرد که این مشکلات صنعت نشر را قوی تر می کند؛ ناشر ان واقعی را از ناشران کاذب جدا می کند و کارنامه واقعی ناشران را نشان می دهد. حتی مشکلی مثل مشکل کاغذ که بزرگترین دغدغه ناشران است را هم نشان می دهد که نشر ها چه عملکردی دارند و هم می توان ضعف های بخش مدیریت و توزیع کاغذ را عیان کرد که امیدوارم این مسائل باعث ادامه راه پویا و روشن نشر شود.
دولت ناگزیر بود در بحث کاغذ ورود کند، سلسله مسائلی پیش آمد که بحران های سختی در بازار کاغذ ایجاد کرده بود تا کاغذ که کالایی استراتژیک برای هر کشوری محسوب می شود تلاطم های شدیدتری را در بحران های سال قبل تجربه کند. ورود دولت به این موضوع ضروری بود امابه دلیل آماده نبودن دولت نقایص بسیار زیادی در مدیریت کاغذ به وجود آمد که شمردن تک تک آن ها نه ضروری است و نه گره ای باز می کند. امیدوارم به زودی زمینه های لازم فراهم شود که نیازی به ادامه مداخله دولت نباشد.

دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 15 شهریور 1398

دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 15 شهریور 1398دانلود خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 15 شهریور 1398

خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا 8 شهریور 1398

دانلود فایل PDF خبرنامه الکترونیکی کاغذ و مقوا

  • تاریخ انتشار: 15 شهریور 1398
  • حجم فایل: 1/21 مگابایت
  • تیم تحقیقات بازار گروه بازرگانی اِس اِی SA
منبع
مجله خبری و آموزشی بازرگانی اس ای SA

خانم مژده امامی
42 نوشته
فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی و مدیر بازرگانی گروه بازرگانی اس ای SA. متخصص فروش و بازاریابی و علاقه مند به آموزش، تولید محتوا و سئو. مفتخریم که بیش از سه سال با ایشان همراه و همفکر هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند