صنعت کاغذ سازی

صنعت کاغذ سازی

صنعت کاغذ سازی

کاغذ به شکل امروزی اولین بار در چین و توسط فردی به نام “نسائی لون”در حدود سال 105میلادی ساخته شد. او با توجه به مهارت خود در نمدمالی ،که در آن زمان صنعت اصلی مردم خاور دور بود، از قطعات اضافی ابریشم ،خمیر تهیه کرد و سپس ورقه هایی به شکل نمد ساخت که از آن برای نقاشی و نوشتن استفاده می شد . سپس به تدریج چوب خیزران و درخت توت جایگزین قطعات ابریشم شد و ورقه هایی با شباهت بسیار زیاد به آنچه ما امروزه به عنوان کاغذ در ذهن داریم به وجود آمد.

سپس این حرفه به تدریج توسط کارگران چینی اسیر شده در ایران به صنعتگران ایرانی انتقال یافت و بعد از آن در اسپانیا، فرانسه و دیگر کشور های اروپایی منتشر شد . اولین کارخانه کاغذ سازی در سال1154م در اسپانیا تاسیس شد.

فروش عمده و جزئی انواع مقوا

مطالعه بیشتر: کاغذ

مطالعه بیشتر: سایز و اندازه کاغذ

در صنعت کاغذ عمدتاً از فراوری سلولز موجود در چوب درختان تولید میشود اما کاغذ را میتوان از الیاف تفاله نیشکر، پنبه ، ساقه کتان، شاهدانه و …. نیز تولید کرد. همچنین با بازیافت کاغذ های باطله بین 40 تا 50 درصد در مصرف برق و بخش عمده ای در مصرف آب ، صرفه جویی می شود علاوه بر آن طی فرایند بازیافت هزینه تولید کاغذ در مقایسه با تولید آن از مواد اولیه (چوب) کاهش قابل توجهی را در بر دارد.

مطالعه بیشتر: لیست قیمت کاغذ A4

مطالعه بیشتر: لیست قیمت کاغذ A5

مراحل تهیه کاغذ

فرایند تولید کاغذ با بریدن درختان از جنگل ها آغاز می شود ، باتوجه به اینکه درختان سوزنی برگ دارای الیاف طویل تری نسبت به گونه های پهن برگ هستند ، بیشتر از این نوع درختان برای تولید کاغذ استفاده میشود.

پس از بریدن درختان ، قطعه قطعه کردن و پوست کردن آنها ، قطعات وارد خردکن می شوند و به قطعات ریزی که به اصطلاح تراشه یا چیپس گفته می شود تبدیل می شوند.

در مرحله بعد با توجه به نوع استفاده از کاغذ مورد نظر قطعات چوبی وارد دو فرایند مختلف می شوند. برای تولید کاغذ های ارزان و کاهی که عمدتا برای روزنامه ها و مجلات استفاده میشوند چیپس هارا وارد محفظه ی پخت فیزیکی تخت فشار اب داغ قرار میدهند. در فرایند دیگر تراشه هارا در معرض مواد شیمیایی مختلفی از جمله :هیدروکسید سدیم ، سولفیت هیدروژن کلسیم ، سولفیت سدیم و … قرار می دهند. مزیت فرایند شیمیایی تولید خمیر کاغذ یکدست تر، شفاف تر و سفید تر است.

پخش انواع مقوا

مطالعه بیشتر: کاغذ تحریر

سپس خمیر کاغذ تولید شده در مرحله بعد بین یک تا دو ساعت در تماس با محلول 3 درصد سود در دمای 45 تا 50 درجه سانتی گراد قرار میگیرد تا لیگنین از الیاف سلولزی جدا شده و رنگ خمیر روشن تر گردد. درمرحله آخر با عبور دادن خمیر کاغذ از بین غلتک های متعدد ورقه های کاغذی بزرگی تولید می شوند که پس از خشک کردن و آزمون تعیین ضخامت، برش خورده و اماده ارائه به بازار مصرف می شوند.

طی سال های متمادی صنعت کاغذسازی در انحصار کامل ایالات متحده امریکا قرار داشت که از سال 2009 به بعد با حضور پرقدرت کشور چین در این صنعت ، تولیدات آن از آمریکا پیشی گرفت.

در حال حاضر کارخانه “اینترنشنال پیپر” بزرگ ترین شرکت تولید کاغذ و خمیر کاغذ جهان است که در شمال شرق امریکا قرار دارد.

مواد اولیه تولید کاغذ

مطالعه بیشتر: کاغذ A4

مطالعه بیشتر: کاغذ a5 و کاربردهای آن

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت مقوا و کاغذ با کارشناسان ما در تماس باشید.

دوستان و مشتریان گرامی می توانند جهت اطلاع از قیمت روز کاغذ A4 برند SA ، قیمت مقوا پشت طوسی ، مقوا ایندربرد و مقوا فابریانو با کارشناسان گروه بازرگانی اس ای SA در ارتباط باشند. همچنین امکان خرید اینترنتی کاغذ A4 در سایت مهیا گردیده است. لطفاً قبل از ثبت سفارش و خرید عمده کاغذ A4 اطلاعات تکمیلی را از طریق لیست قیمت کاغذ A4 درون سایت و کارشناسان فروش کسب نمایید.

لیست قیمت کاغذ SA
لیست قیمت مقوا
منبع
مجله خبری و آموزشی بازرگانی اس ای SA

خانم ندا غلامزاده
32 نوشته
فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع چوب و فرآیندهای سلولزی و کارشناس فنی و مهندسی گروه بازرگانی اس ای SA. مسلط به پژوهش و تحقیق و توسعه پیرامون فرآیند های سلولزی (کاغذ و مقوا). مفتخریم که بیش از دو سال با ایشان همراه هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند