بازیافت کاغذ

بازیافت کاغذ

08:00300
بازیافت کاغذ

بازیافت کاغذ

برای تولید انواع کاغذ، روزانه به اندازه یک جنگل بزرگ، درخت قطع و بریده می شود؛ اگرچه که به جای هر کدام از این درخت ها، درختان جدیدی کاشته می شود، اما رشد درختان جدید اینقدر سریع نیست که بتوانند جای همه درخت های بریده شده را پر کنند، به همبن دلیل کاغذ های باطله و دورریختنی را بازیافت می کنند.

امروزه حجم تولید کاغذهای باطله در اداره جات و شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی سر به فلک کشیده و مشکلات حمل و نقل و بازیافت کاغذها با سایر زباله ها موجب گردیده که بازیافت کاغذ در بین مردم کمتر جدی گرفته شود.

صنعت بازیافت صنعت سودآوری برای جامعه امروزی است، تولید کاغذ از کاغذ باطله ضمن حفاظت از محیط زیست و اشتغال زایی، از سود زیاد و مناسبی برخوردار می باشد. در فرآیند بازیافت، مواد با ارزش موجود در زباله جداسازی و جمع آوری می شود و نیز به شکل مواد اولیه خود یا به عنوان مواد خام برای تولید محصولات جدید به کار می رود. امروزه الگوی مصرف به گونه ای می باشد که همواره مقدار زیادی زباله تولید می گردد؛ در نتیجه مهمترین راه حفاطت از منابع، بازیافت مواد می باشد؛ همچنین عمده ترین زباله های جامد در کشورهای پیشرفته را کاغذ و مقوا تشکیل می دهد، که در ایران حدود 10% این زباله ها را کاغذ و مقوا تشکیل می دهد.

فروش ویژه کاغذ

مطالعه بیشتر: کاغذ

مطالعه بیشتر: سایز و اندازه کاغذ

فرآیند بازیافت کاغذ

پروسه بازیافت کاغذ باطله اغلب شامل میکس یا ترکیب کاغذهای قدیمی و استفاده شده با آب و مواد شیمیایی است.

فرآیند بازیافت کاغذ به گونه ای است که کاغذ های باطله جمع آوری شده را با استفاده از آب و مواد شیمیایی مخصوص جوهر روی آن ها را ریموو می کنند، سپس بوسیله آب و مواد شیمیایی ورقه های کاغذ با ضخامت های متنوع را به خمیر کاغذ تبدیل می کنند.

به طور کلی در کارخانه های بازیافت کاغذ، در ابتدا کاغذ های باطله موجود به سمت خرد کن وارد شده و سپس وارد دستگاه خمیرسازی می شوند و خمیر حاصله از دستگاه توسط پمپ، روی دستگاه های تولید مقوا ریخته می شوند و به کمک سیستم مکش، آب و خمیر موجود از جدا شده، ورقه های کاغذ را خشک کرده و نیز در مرحله بعد این ورقه ها اتو می شوند و مقوا تولید می شود؛ مقواهای تولید شده بعد از برش خوردن وارد بازار می شوند. مراحل خرد کردن، خمیر کردن، قالب ریزی، خشک کردن، اطو کردن و برش خوردن مهمترین مراحل فرآیند بازیافت کاغذ در کارخانه ها می باشد.

بازیافت زباله های کاغذی در خانه قطعا روشی موثر در اقتصاد خانواده و نیز سلامت محیط زیست می باشد؛ همچنین بازیافت کردن کاغذ می تواند هزینه تبدیل الیاف گیاهی به کاغذ را نیز به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بازیافت یک تن کاغذ روزنامه می تواند یک تن چوب درخت را نجات داده و بازیافت یک تن کاغذ چاپ و کپی از مصرف ۲ تن چوب جلوگیری می کند، که کمک شایانی به اکوسیستم و محیط زیست می نماید.

بازیافت کاغذ

مطالعه بیشتر: لیست قیمت کاغذ A4

مطالعه بیشتر: لیست قیمت کاغذ A5

بازیافت کاغذ در ایران

بازیافت کاغذ در ایران، از دیرباز به صورت سنتی و استفاده های محدود وجود داشته، اما امروزه با فرآیندهای شیمیایی و پردازش کارخانه ای تعریف می شود. فعالیت های بازیافت سنتی کاغذ به اندازه محدودی صورت میگرفت و همواره با گذشت زمان و و بالا رفتن مصرف کاغذهای بکر، میزان زائدات کاغذ نیز افزایش یافت. وجود تقاضا در بخش هایی از صنایع کشور، موجب به وجود آمدن فعالیت هایی در زمینه تولید کاغذهای صنعتی مانند مقوا شد و آغاز این فعالیت صنعتی بازیافت کاغذ به نخستین کارخانه مقوا سازی در سال 1333 بر میگردد و پس از آن در سال 1336 دو کارخانه مقوا سازی دیگر در ایران تاسیس شد. در کنار این کارخانه ها، کارگاههای کوچک و بزرگ بازیافت کاغذ نیز تاسیس شدند که در زمینه تولید محصولات کاغذ، مقوا و نیز شانه تخم مرغ فعالیت داشتند.

مهمترین ویژگی صنعت بازیافت کاغذ در ایران، پایین بودن کیفیت و سطح فناوری تجهیزات کارخانه ای می باشد، و گرچه با سرمایه گذاری محدود سازگار است، ولی توان محصولات کاغذی مرغوب و با کیفیت را ندارد.

بازیافت کاغذ برای سه گروه کاغذ صورت می گیرد:

  • کاغذهای هدر رفته در طول فرآیند و پروسه تولید کاغذ
  • زباله های کاغذی قبل از مصرف
  • زباله های کاغذی پس از مصرف

کاغذهای هدر رفته در طول فرآیند تولید کاغذ

این گروه به کاغذ هایی گفته می شود که حین ساخت، برش و عملیات دیگر تولید می شوند. این نوع کاغذ در کارخانه های بازیافت کاغذ مجدداً بازیافت و تولید می شوند.

زباله های کاغذی قبل از مصرف

زباله های کاغذی قبل از مصرف به کاغذ هایی گفته می شوند که از کارخانه خارج شده و قبل از مصرف باطله می شوند. این نوع کاغذ ها جهت استفاده مجدد و بازیافت به کارخانه های بازیافت کاغذ فرستاده می شوند.

زباله های کاغذی پس از مصرف

این نوع زباله ها از نوع مصرف شده و دور انداختنی می باشند. این نوع زباله های کاغذی نظیر جعبه ها، ظروف یکبار مصرف، ظروف کاغذی، مجلات و روزنامه های قدیمی می باشد.

کاغذ مناسب برای بازیافت را کاغذ اوراقی یا قراضه می نامند. از این کاغذها اغلب برای ساخت قالب های بسته بندی کاغذی استفاده می شود.

بر اساس گزارش های سازمان محافظت از محیط زیست آمریکا، بازیافت کاغذ می تواند؛ ۳۵% از آلودگی آب و ۷۴% آلودگی هوا را نسبت به تولید کاغذ نو کاهش دهد.

مطالعه بیشتر: کاغذ تحریر

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت کاغذ A4 و قیمت کاغذ A5 با کارشناسان ما در تماس باشید.

لیست قیمت کاغذ SA
لیست قیمت مقوا
منبع
مجله خبری و آموزشی بازرگانی اس ای SA

حسین عبدالهی
18 نوشته
دانشجوی رشته مدیریت و توانمند در زمینه تولید محتوای وبسایت و صفحات مجازی. تسلط به مفاهیم سئو و شناسایی نقاط قوت و ضعف سازمان از ویژگی های ایشان می باشد. مفتخریم که بیش از یک سال با ایشان همراه و همفکر هستیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند