انواع کاغذ و کاغذ A4

انواع کاغذ و کاغذ A4

33:428.3K3

کاغذ

کلمه کاغذ (Paper)، از واژه چینی کاکتز که نام فارسی آن رخنده یا پرزه است، گرفته شده است. انسان نخستین که به تدریج به تصویر کردن شی و یادداشت کردن رخدادها نیاز پیدا کرد، اهمیت شیئی که بتوان بر روی آن اثری را ثبت کرد، دریافت و همچنین در راه دستیابی به آن تلاش فراوان کرد.

کاغذ مهم ترین و اساسی ترین رکن، در فرآیند چاپ می باشد و بر اساس ویژگی های خاص خود نقش عمده و تعیین کننده ای را بر کیفیت چاپ و نیز خواص کیفی محصول چاپ شده دارد. کاغذ نوعی لوازم التحریر می باشد. امروزه بیش از 300 نوع کاغذ مختلف در بازار وجود دارد که ممکن است ضخیم یا نازک، نرم یا سخت، آماده شده برای کار در یک روی آن و یا هر دو رو، شفاف یا غیر شفاف، پوشش و یا بدون پوشش باشد و صدها نوع کاغذ مختلف برای مصارف گوناگون که بر اساس نیاز مخصوص انتخاب، مصرف و یا نام گذاری می شوند.

فروش عمده و جزئی انواع مقوا

کاغذ A4

کاغذ A4 پرکاربردترین و پرمصرف ترین نوع کاغذ در ایران و جهان است؛ بیشترین مصرف کاغذ A4 در شرکت ها و اداره ها می باشد که یکی از اقلام مصرفی اداری به حساب می آید؛ در نتیجه کیفیت نوع کاغذ و همچنین قیمت مناسب کاغذ A4 برای مدیران شرکتها و موسسات بسیار حائز اهمیت می باشد. کیفیت بالا و قیمت مناسب کاغذ موجب میگردد که یک برند، جایگاه ویژه ای را در بازار کاغذ پیدا کند. بررسی ها حاکی از آن است که کیفیت بالای کاغذ با طول عمر دستگاههایی که از کاغذ استفاده میکنند رابطه مستقیمی دارد؛ برای مثال میتوان گفت که دستگاه کپی، دستگاه پرینتر، دستگاه فکس و سایر دستگاههایی که ماده اصلی مصرفی آنها کاغذ است طول عمر مشخصی دارند، که قطعا با استفاده از کاغذ های مناسب و با کیفیت بالا میتوان بیشترین استفاده را از طول عمر مفید دستگاه داشت.

بهترین کاغذ A4 کاغذی است که ساخت اندونزی باشد و نیز با دستگاههای لیزری (گیوتین که دقت خیلی خوبی دارد) برش خورده باشد. کاغذ باید توپر و یکدست باشد زیرا که وقتی جلوی نور گرفته می شود به گونه ای نباشد که بعضی جاهای کاغذ بیشتر و بعضی کمتر نور را عبور دهند. کاغذ A4 معمولی بین 70 تا 80 گرم می باشد که عمده آن در بازار 80 گرمی می باشد. برندهای مختلفی از کاغذ A4 در بازار کاغذ ایران وجود دارد. کاغذ A4 کپی مکس ، کاغذ پیپروان ، کاغذ دابل A ، کاغذ سل پیرینت و کاغذ SA از برند های معروف کاغذ می باشند.

سایز کاغذ a4

مطالعه بیشتر: کاغذ

مطالعه بیشتر: سایز و اندازه کاغذ

کاغذ A5

کاغذ A5 یا Tabloid برای نامه ها و متن های کوتاه استفاده میشود. کاغذ A5 می تواند در زمان و پول در هنگام چاپ و کپی کردن صرفه جویی بسیاری داشته باشد. نامه های اداری اصول نوشتاری و قواعد خاصی دارند که باید در نوشتن آن دقت و توجه بیشتری شود که سایز نامه یکی از این قواعد است، این نامه ها معمولا کوتاه هستند و نویسنده باید در چند جمله مقصود خود را منتقل کند؛ اندازه کاغذ در نامه های اداری به جز مواقعی که نامه طولانی باشد a5 می باشد و نیز حتما باید به صورت تایپ شده باشد. اندازه سایز کاغذ A5 ، 14*8.21 می باشد و قیمت این کاغذ نیز بسیار مناسب می باشد.

انواع کاغذ a5

مطالعه بیشتر: لیست قیمت کاغذ A4

مطالعه بیشتر: لیست قیمت کاغذ A5

معرفی برند های کاغذ

 • کاغذ کپی مکس

پرمصرف ترین کاغذ بازار می باشد و در دو رنگ آبی و قرمز در بازار موجود است. کاغذ A4 کپی مکس دارای وزن هر برگ 80 گرم و به صورت بسته ای عرضه می گردد که هر بسته شامل 5 بسته کاغذ A4 با تعداد برگ 500 عدد می باشد، این کاغذ محصول کشور اندونزی و نیز با برش ایران و در سایز های A4 و A3 و A5 می باشد.

کاغذ کپی مکس

مطالعه بیشتر: کاغذ تحریر

مطالعه بیشتر: کاغذ تحریر

 • کاغذ پیپروان

کاغذ پیپروان نیز از برندهای درجه یک در بازار ایران است و همیشه در صدر پرفروش ترین کاغذ A4 به شمار میرود. کاغذ پیپر وان محصول کشور اندونزی می باشد و دارای وزن 80 گرم می باشد؛ این کاغذ به صورت کارتنی و در هر کارتن 5 بسته 500 عددی عرضه میگردد.

کاغذ پیپروان

مطالعه بیشتر: کاغذ A4

مطالعه بیشتر: کاغذ A4

 • کاغذ دبل A

کاغذ دبل A از گذشته تا کنون همواره از بهترین و برترین برندهای پر مصرف و پرفروش کاغذ در بازار ایران می باشد؛ کاغذ A4 دبل A ماندگارترین نوع کاغذ برای پیرینترهای دورو و نیز با کنتراست بالا است و همچنین کمترین جذب گرد و غبار را دارد که این امر باعث افزایش طول عمر دستگاههای پیرینتر می گردد. این کاغذ ساخت کشور تایلند می باشد و دارای خاصیت ضد حلقه شدن و به صورت کارتنی و در هر کارتن 5 بسته 500 عددی می باشد.

کاغذ دبل A

مطالعه بیشتر: کاغذ A4

مطالعه بیشتر: کاغذ a5 و کاربردهای آن

 • کاغذ سل پیرینت

کاغذ سل پیرینت از دیگر برندهای پر مصرف و مطرح بازار کاغذ A4 ایران می باشد و دارای وزن 80 گرمی واقعی و مرغوب می باشد. کاغذ A4 سل پیرینت برای پیرینترهای جوهر افشان، لیزری، و کپی فکس مناسب است؛ هر بسته این کاغذ شامل 5 بسته با تعداد 500 برگ می باشد.

کاغذ سل پرینت
 • کاغذ SA

کاغذ SA با کیفیت بالا و قیمت مناسب و گرماژ دقیق از برندهای پرفروش بازار می باشد. کاغذ A4 SA ساخت کشور اندونزی و با وزن 80 گرم مرغوبترین نوع کاغذ می باشد. هر بسته این کاغذ شامل 5 بسته با تعداد 500 برگ می باشد.

کاغذ بهراد
 • کاغذ نویگیتور

کاغذ نویگیتور که از کیفیت بالایی برخوردار می باشد و سطحی بسیار صاف از جنس ابریشم دارد که این امر باعث جدا بودن صفحات از یکدیگر می باشد. کاغذ A4 نویگیتور ساخت و بسته بندی کشور پرتغال می باشد و نیز در بسته بندی 500 عددی به بازار عرضه می گردد.

کاغذ نویگیتور

مطالعه بیشتر: فرآیند تولید کاغذ

مطالعه بیشتر: صنعت کاغذ سازی

 • کاغذ هایپرایت

کاغذ هایپرایت دارای سطح لطیف قابلیت چاپ و کپی دقیقی را سبب میگردد و همچنین دارای لفاف محافظت از رطوبت می باشد. کاغذ A4 هایپرایت محصول کشور اندونزی می باشد که هر کارتن این کاغذ شامل 5 بسته و هر بسته شامل 500 برگ کاغذ می باشد و همچنین دارای گرماژ 80 گرم است.

کاغذ هایپرایت
 • کاغذ گلد

کاغذ گلد از دیگر برند های کاغذ می باشد و مناسب برای کارهای با حساسیت بالا و همچنین دارای لفاف کاغذی ضد آب می باشد. وزن کاغذ A4 گلد 80 گرم و در بسته بندی های 500 برگ می باشد.

کاغذ گلد

مطالعه بیشتر: بازیافت کاغذ

 • کاغذ زیراکس ابریشمی

کاغذ زیراکس ابریشمی با تکنولوژی روز امریکا و دارای بهترین کیفیت کتینگ در زمره بهترین کاغذ های عکس موجود در بازار ایران می باشد و همچنین کاغذ زیراکس دارای لایه محافظ در سطح خود می باشد که علاوه بر درخشندگی فوق العاده باعث مقاومت بسیار بالای این کاغذ می شود. کاغذ A4 زیراکس در بسته بندی های 270 گرمی 50 برگی عرضه می گردد.

پخش انواع مقوا

انواع کاغذ و کاربرد های آنها

 • کاغذ تحریر

کاغذ تحریر در طبقه بندی بین المللی کاغذها، کاغذ تحریر و چاپ writing and printing paper نامیده می شود و همچنین انواع مختلفی دارد. کاغذ تحریر به دو صورت پوشش دار یا اندود شده و بدون پوشش یا اندود نشده می باشد که در ایران معمولا کاغذ تحریر بدون پوشش عرضه می شود. کاغذ تحریر عمدتاً برای چاپ کتب و اوراق اداری مانند سربرگ، یادداشت و پاکت استفاده می شود و همچنین گرماژ متفاوتی دارد که در گرماژ 70 تا 120 گرم در بازار موجود است و همچنین بیشترین کاربرد را در 70 و 80 گرمی دارد. کاغذ تحریر در سایز های 100*70 و 90*60 ارائه می گردد.

 • ویژگی کاغذ تحریر

کاغذ تحریر دارای مقاومت مناسب، روشنی زیاد، قابلیت بایگانی یا به عبارتی نگهداری طولانی مدت می باشد.

 • کاربرد کاغذ تحریر

در صنایع چاپ و تحریر کاربرد زیادی دارد، مثلاً برای چاپ انواع کتابها، مجلات، پاکت نامه، پاکت نامه مخملی و سررسیدها از کاغذ تحریر استفاده می شود. کاغذهای کپی برای دستگاه پیرینتر از این نوع کاغذ می باشد.

کاغذ تحریر

مطالعه بیشتر: کاغذ تحریر

مطالعه بیشتر: سایز و اندازه کاغذ

 • کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه دارای پوشش یک رو و دو رو است، به گونه ای که چاپ بر روی آن بسیار خوب و دقیق انجام می گیرد. همچنین این کاغذ مناسب ترین نوع کاغذ برای تکثیر و چاپ تصاویر تک رنگ و چند رنگ و با کیفیت خوب می باشد و نیز بصورت یکنواخت جوهر جذب آن می شود. کاغذ گلاسه دو نوع مات و براق دارد و در گرماژهای مختلفی از 90 تا 300 در بازار موجود است و همچنین در سایز های 100*70 و 90*60 ارائه می گردد.

 • ویژگی کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه دارای کیفیتی بالا و کمی سنگین و همچنین سطحی صاف و همواره یکدست و مقاومت بالایی می باشد. این کاغذ مرغوب ترین نوع کاغذ می باشد که هرچه سنگین تر باشد یعنی اینکه گرماژ آن بیشتر و کیفیت چاپ روی آن بهتر است؛ معمولاً کارهای رنگی و اعلا را روی کاغذ گلاسه چاپ می کنند.

 • کاربرد کاغذ گلاسه

معمولاً برای پوستر و بروشور و چاپ کارهای نفیس رنگی هم چنین مجلات و جلدهای آن و کارت ویزیت می باشد؛ این کاغذ به طور ویژه در چاپخانه ها و انتشاراتی ها کاربرد زیادی دارد.

انواع کاغذ گلاسه

مطالعه بیشتر: کاغذ گلاسه

 • کاغذ پشت چسب دار

کاغذ پشت چسب دار در دو نوع مات و براق موجود است که چاپ افست به خوبی بر روی این کاغذ صورت میگیرد. کاغذ پشت چسب دار به چسب آغشته شده و یک روکش سیلیکونی در زیر آن قرار گرفته به طوری که بعد از چاپ این روکش برداشته میشود تا کاغذ بر روی سطوح مختلف قابل چسباندن شود. این کاغذ در ابعاد 70*50 در بازار عرضه می گردد.

 • ویژگی کاغذ پشت چسب دار

مقاومت خوب و همچنین قابلیت چسباندن آسان می باشد. با استفاده از این کاغذ پشت چسب دار میتوان برای هر کالا یک بارکد جداگانه تعریف کرد که از اشتباه در ارسال جلوگیری کرد و نیز از میزان موجودی کالا با خبر شد.

 • کاربرد کاغذ پشت چسب دار

برای لیبل زدن به محصولات و همچنین در صنعت نساجی و پوشاک جهت شناسایی محصول خود استفاده می کنند؛ در دیگر صنایع مانند صنایع غذایی، صنعتی، شوینده ها و نیز محصولات آرایشی بهداشتی از این کاغذ های پشت چسب دار استفاده می شود.

کاغذ پشت چسب دار

مطالعه بیشتر: کاغذ پشت چسب دار

 • کاغذ کرافت یا کاغذ کاهی

کاغذ کرافت یا کاهی از خمیر چوب سولفاته تهیه میشود و به رنگ قهوه ای کم رنگ و نسبتاً با مقاومت بالا می باشد. کاغذ های کرافت بسیار متنوع هستند که شامل کاغذ کرافت سفید نشده که برای بسته بندی استفاده می شود و کاغذ کرافت سفید شده که نیز برای تهیه کاغذ های با پیوستگی بافت قوی استفاده می شود.

 • ویژگی کاغذ کرافت یا کاغذ کاهی

کاغذ کاهی یا کرافت عمدتا یا به رنگ قهوه ای و یا به رنگ سفید تولید میشود و گرماژ و وزن متنوعی دارد و با دوام است و نیز مقاومت بالایی دارد. خمیر کاغذ کرافت یا کاغذ کاهی تیره تر از سایر خمیرهای کاغذهای دیگر است، اما میتوان آن را سفید کرد تا به یک کاغذ سفید با مقاومت بیشتر و نیز مقاوم در برابر زرد شدن رسید؛ همچنین کاغذ کرافت دارای لیگنین پایین تری نسبت به کاغذهای دیگر است که باعث مقاومت مکانیکی بیشتر در کاغذ می شود.

 • کاربرد کاغذ کرافت یا کاغذ کاهی

عموماً مورد استفاده کارخانجات تولید ورق کارتن برای بسته بندی جعبه و کارتن و نیز پاکت های سبزیجات و میوه جات و مواد غذایی، تولید کنندگان پاکت سیمان و همچنین برای تولید ساک های کاغذی می باشد؛ این کاغذ مناسب برای الگوی خیاطی، بسته بندی پوشاک، کاغذ بیمارستانی و برای نانوایی ها، فروشگاه های غذاهای آماده مصرف و تولید کنندگان دستمال کاغذی است و نیز برای بسته بندی و گاهی برای کارهای فانتزی و هنری متفاوت مانند پوستر استفاده می شود.

کاغذ کرافت یا کاغذ کاهی
 • کاغذ روزنامه یا LWC

کاغذ روزنامه یا LWC از تفاله چوب و یا به عبارتی فیبرهای بازیافت شده ساخته میشود که این امر بدون بکارگرفتن عملیات میکانیکی روی کاغذ می باشد و همچنین مقاومت این کاغذ در برابر نور پایین است که به دلایل ذکر شده کاغذ روزنامه کاغذی ارزان قیمت و نیز لطیف و شکننده می باشد.

 • ویژگی کاغذ روزنامه یا LWC

کاغذ روزنامه یا LWC مخصوص روزنامه می باشد و به رنگ سفید است؛ کاغذ روزنامه دارای سطحی صاف و قدرت جذب بالایی می باشد که برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود. کاغذ روزنامه به صورت رول با عرض های از 70 تا 110 سانتی متر می باشد و همچنین با گرماژ متنوعی از 60 تا 250 گرم تولید می شود؛ رنگ این کاغذ معمولاً به رنگ فیلی است اما به صورت رنگی هم ساخته می شود. کاغذ روزنامه کاغذی ارزان قیمت و نیز لطیف و شکننده می باشد و همچنین دارای کشش سطحی کافی و مقاومت مناسب در زمان چاپ است.

 • کاربرد کاغذ روزنامه یا LWC

کاغذ روزنامه یا LWC برای طراحی های خام و اولیه بزرگ و همچنین طراحی های موقت که با مداد ذغالی یا مداد شمعی یا مداد گچی انجام میشود، می باشد، و همچنین برای کارهای هنری سریع و موقت بسیار مناسب می باشد. از کاغذ روزنامه برای تولید دفترچه یا ورقه استفاده می شود.

کاغذ روزنامه و LWC

مطالعه بیشتر: کاغذ روزنامه و LWC

 • کاغذ کاربن لس یا خودکپی

کاغذ کاربن لس یا خودکپی به NCR نیز معروف است و یا به عبارتی همان کاغذ تحریر سفید و الوان با گرماژ پایین است به گونه ای که پس از تولید با ماده شیمیایی ترکیب میشود تا قابلیت کپی کردن را داشته باشد که با پوشش شیمیایی می باشد و شبیه به کاربن عمل می کند، به صورتی که یک کپی از نوشته های دست نویس را بر روی صفحه بعد انتقال میدهد. کاغذ خود کپی گرماژ متنوعی از 90 تا 240 گرم دارد.

 • ویژگی کاغذ کاربن لس یا خودکپی

کاغذ کاربن لس یا خودکپی در چاپ دیجیتال امکان تولید محصولات در تیراژ مختلف به ویژه در تیراژ پایین و حتی تیراژ بسیار کم حتی یک جلد وجود دارد. چاپ کاغذ کاربن لس یا کاغذ خودکپی در فرآیند چاپ دیجیتال یا افست در حالت تک رنگ تا چهار رنگ می باشد، البته این امکان وجود دارد که در چاپ این کاغذ از کاغذ های رنگی استفاده شود مثلا در فاکتورهای سه برگی به ترتیب، سفید، صورتی و زرد می باشد.

 • کاربرد کاغذ کاربن لس یا خودکپی

کاغذ کاربن لس یا خود کپی در فرم های چند لایه برای کپی کردن می باشد. از این کاغذ در جاهایی که به یک یا چند کپی از نسخه اصلی نیاز است استفاده میشود؛ همچنین در رسیدها، صورتحسابها، فاکتورهای بانک ها و شرکت های تجاری، ادارات، سازمان ها، فروشگاه ها و حتی مصارف شخصی، در زمینه چاپ و سکن اسناد مورد استفاده زیادی می باشد، می توان گفت برای تهیه و چاپ دسته فاکتور رسمی و مالیاتی و حسابداری، برگه های گزارش و برگه حواله های چند برگی کاربرد دارد.

خرید کاغذ کاربن لس یا خودکپی

مطالعه بیشتر: مواد اولیه تولید کاغذ

 • کاغذ پلاستیکی

کاغذ پلاستیکی کاغذ پلاستیکی به دو روش تولید میشود؛ روش اول از مواد پلاستیکی یا لاتکس (Latex) می باشد و روش دوم با پوشش دادن کاغذ معمولی با مواد پلاستیک می باشد. کاغذ پلاستیکی، با وجود اینکه کاغذی گران قیمت است، اما برای تولید محصولات ضد آب، مانند نقشه، کتاب کودکان و غیره اسفاده میشود.

 • ویژگی کاغذ پلاستیکی

کاغذ پلاستیکی بسیار زبر و خشن می باشد، اما قابلیت شستشو و بازیافت کردن دارد به صورتی که چاپ این کاغذ نیاز به مرکب و تکنیک خاصی دارد؛ همچنین قابلیت چاپ پذیری، نوشتن، صحافی زدن، تا شدن و نیز تمام عملیات بعد از چاپ را دارد. کاغذ پلاستیکی در برابر هرگونه پوسیدگی و پاره شدن بسیار مقاوم، و نیز ماندگاری بلند مدت دارد.

 • کاربرد کاغذ پلاستیکی

کاغذ پلاستیکی شامل، استفاده در تولید کتاب ها، چاپ و نشر کتابچه های راهنمای خودرو، فرهنگ ها و دائره المعارف، کاور کتاب ها، کتاب های کودکان، جلدهای کتاب های آموزشی و درسی، بروشور و کاتالوگ ها، انواع پوسترها و نقشه و انواع ساکهای خرید و تبلیغاتی و نیز برچسب های آگهی می باشد. انواع پوشه، کلاسور، زونکن و پاکت با قابلیت چاپ اختصاصی، جهت بایگانی کردن اسناد در اداره ها و موسسات از دیگر کاربردهای مهم این کاغذ می باشد.

کاغذ پلاستیکی

مطالعه بیشتر: کاغذ پلاستیکی

مطالعه بیشتر: کاغذ الکترونیکی

 • کاغذهای قلیایی و اسیدی

PH کاغذهای قلیایی حداقل 7 و کاغذهای اسیدی زیر 7 است. . PH کاغذ، توسط اسیدی بودن و یا قلیایی بودن آهارزنی داخلی مشخص می شود. آهارزنی داخلی از طریق افزودن یک ماده به خمیر کاغذ و قبل از رسیدن آن به ماشین کاغذساز صورت می گیرد، که درجات مختلفی از مقاومت نفوذ مایعات را نسبت به کاغذ افزوده می نماید. کاغذ قلیایی توسط ماده ی سنتزی سازگار با قلیا (اغلب اکلیل کتون دایمر اختصارا AKD یا اکلیل سوکسینیک انیدرید اختصاراً ASA) آهارزنی داخلی می شود. آهارزنی داخلی کاغذ های اسیدی از طریق افزودن رزین و سولفات آلومینیوم یا آلوم صورت می گیرد. روزین و آلوم در عین حال که جذب آب کاغذها را کاهش می دهند، باعث زرد شدن رنگ شان، ضعف و شکننده شدن آنها، حتی گاهاً پس از مدت زمانی کوتاه می شوند. این در حالی است که کاغذهای قلیایی بدون آلوم و رزین روشنایی و مقاومت شان را می توانند تا قرن ها حفظ نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت مقوا و کاغذ با کارشناسان ما در تماس باشید.

دوستان و مشتریان گرامی می توانند جهت اطلاع از قیمت روز کاغذ A4 برند SA ، قیمت مقوا پشت طوسی ، مقوا ایندربرد و مقوا فابریانو با کارشناسان گروه بازرگانی اس ای SA در ارتباط باشند. همچنین امکان خرید اینترنتی کاغذ A4 در سایت مهیا گردیده است. لطفاً قبل از ثبت سفارش و خرید عمده کاغذ A4 اطلاعات تکمیلی را از طریق لیست قیمت کاغذ A4 درون سایت و کارشناسان فروش کسب نمایید.

لیست قیمت کاغذ SA
لیست قیمت مقوا
منبع
مجله خبری و آموزشی بازرگانی اس ای SA

حسین عبدالهی
18 نوشته
دانشجوی رشته مدیریت و توانمند در زمینه تولید محتوای وبسایت و صفحات مجازی. تسلط به مفاهیم سئو و شناسایی نقاط قوت و ضعف سازمان از ویژگی های ایشان می باشد. مفتخریم که بیش از یک سال با ایشان همراه و همفکر هستیم.

3 Comments

 1. Avatar
  فتحی

  سلام. ممنون بابت اطلاعات خوبتون. لطفا بفرمایید کاغذ کپی اس ای SA از نوع کاغذهای چند منظوره است یا خیر ؟

   1. خانم مژده امامی
    خانم مژده امامی

    سلام و وقت بخیر.
    کاغذ SA از نوع کاغذ های A4 چند منظوره است که می توان برای کاربری های مختلف استفاده نمود. گرماژ 80 و سفیدی بالا سبب تمایز این کاغذ با کاغذهای بی کیفیت موجود در بازار می باشد.

 1. Avatar
  هومن

  با سلام و عرض ادب… یه سوال دارم… کمترین گرم برای کاغذ رنگی موجود در بازار چقدره!؟؟…. چون برای اوریگامی، برخلام اون عده ای که فکر میکنند همین کاغذهای 80 گرمی مناسبه، باید بگم به هیچ وجه مناسب نیست…. زیرا در اوریگامی حرفه ای تعداد تاهایی که زده میشه گاهی به 70 تا 80 تا میرسه..
  بنابراین فکرکنم متوجه باشید که a4 هشتاد گرمی رو بیشتر از پنج تا نمیشه زد… خواستم ببینم کسی هست راجع به کاغذ اطلاعات کاملی داشته باشه خصوصا کاغذ رنگی!!!!؟

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند