ژانویه, 2019 بدون نظر اخبار

ناشران نگران کاغذ مورد نیازخود برای حضور در نمایشگاه کتاب نباشند

کاغذ بهراد

اگر پیگیر خبرهای حوزه چاپ و نشر طی یک دهه ی اخیر باشید از افزایش قیمت کاغذ در اواسط دهه هشتاد در عرض کمتر از چند ماه حتما باخبر هستید. در آن دوره زمانی قیمت هر بند کاغذ را از حدود 25 هزار تومان به نزدیک 100 هزارتومان افزایش داد یافت. افزایش قیمتی که به لطف نوسان قیمت ارز بود که البته در نهایت به حدود هشتاد و خورده‌ای هزار تومان کاهش یافت و در محدوده مشخصی ثابت ماند. این روند ادامه یافت تا ماه پایان سال 96 که باز هم اهالی نشر شاهد افزایش قیمت کاغذ شدند؛ آن هم در شرایطی که زمان چندانی به برپایی نمایشگاه کتاب، به‌عنوان مهم‌ترین ویترین نمایش و عرضه کتاب باقی نمانده بود و ناشران باید در زمان باقی مانده از سال خود را برای شرکت در این رویداد بین‌المللی حوزه کتاب آماده می‌کردند.

ماه‌های پایانی سال، زمانی است که ناشران دست به انتشار عنوان کتاب‌هایی می‌زنندکه قصد عرضه آنها در نمایشگاه کتاب تهران را دارند، همایون امیرزاده، دبیرکارگروه ساماندهی کاغذ درباره تمهیداتی که دولت برای عرضه کاغذ مورد نیاز ناشران در این برهه زمانی اندیشیده، گفت: «به اهالی نشر اطمینان خاطر می‌دهیم که در تهیه کاغذ مورد نیاز خود بر اساس ارز دولتی با مشکلی روبه‌رو نشوند، از همین رو طی یک هفته اخیر شاهد ورود محموله جدیدی از کاغذ بوده‌ایم که بسرعت از گمرک ترخیص شده و هم‌اکنون کار قیمت‌گذاری آن از سوی کارشناسان در حال انجام است.»

به‌گفته امیرزاده کاغذهای وارداتی جدید با همان ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد شده اند؛ وی ادامه داد:«ثبت درخواست ناشران برای دریافت کاغذ از طریق سامانه‌ای انجام می‌شود که به‌همین منظور راه‌اندازی شده است. با توجه به افزایش مصرف کاغذ در ماه‌های پایانی سال با هماهنگی وزارت‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، صمت و بانک مرکزی به‌دنبال سرعت بخشیدن به فرآیند واردات کاغذ و ترخیص سریع‌تر از گمرک هستیم، البته این تمهیدات تنها خاص ناشران نیست و ما به اهالی مطبوعات هم اطمینان می‌دهیم که مشکلی در دریافت کاغذ نخواهند داشت.»

او قیمت کاغذ در بازار آزاد را دوبرابر کاغذ خریداری شده با ارز دولتی می‌داند، با این حال تأکید دارد که مسئولان باید چاره‌ای بیندیشند که این نحوه اختصاص کاغذ و ارائه یارانه برای واردات و خرید آن موقت بوده و بازار کاغذ دوباره به ثباتی نسبی دست پیدا کند.چرا که در غیراین صورت ناشران از امکان برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های پیش روی خود محروم شده و صدمه‌ای جدی متوجه بدنه نشرمان خواهد بود، او تأکید دارد ادامه روند فعالیت بازار کاغذ بر مبنای ارز دولتی مفسده برانگیز است و منجر به بروز حاشیه‌هایی می‌شود که طی ماه‌های اخیر خبرهای آنها منتشر شده است.

فروش ویژه کاغذ

دوستان و مشتریان گرامی می توانند جهت اطلاع از قیمت روز کاغذ A4 برند SA ، قیمت مقوا پشت طوسی ، مقوا ایندربرد و مقوا فابریانو با کارشناسان گروه بازرگانی اس ای SA در ارتباط باشند. همچنین امکان خرید اینترنتی کاغذ A4 در سایت مهیا گردیده است. لطفاً قبل از ثبت سفارش و خرید عمده کاغذ A4 اطلاعات تکمیلی را از طریق لیست قیمت کاغذ A4 درون سایت و کارشناسان فروش کسب نمایید.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *